Superbakteria pojawiła się u pacjentów w świdnickim szpitalu. Medycy twierdzą, że sytuacja została opanowana

W lipcu w świdnickim szpitalu odnotowano przypadki zakażenia New Delhi – tzw. superbakterią, która jest odporna na antybiotyki. Kierownictwo placówki zgłosiło je do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. W lecznicy wprowadzono także odpowiednie procedury. - Obecnie w szpitalu nie jest hospitalizowany żaden pacjent z bakterią Klebsiella pneumoniae MBL-NDM New-Delhi – zapewnia Katrzyna Konrad z SP ZOZ w Świdnicy. O sprawie, jako pierwszy, poinformował portal Swidnica24.pl.
– W SP ZOZ w ŚWIDNICY w miesiącu lipcu br. było hospitalizowanych 16 pacjentów z kolonizacją przewodu pokarmowego Klebsiellą pneumoniae MBL-NDM New Delhi. Ponadto zostało zdiagnozowanych dwóch pacjentów z zakażeniem Klebsiella pneumoniae MBL-NDM New Delhi (…). Względem chorych zastosowano odpowiednie leczenie oraz procedury epidemiologiczne obowiązujące w szpitalu, jak również zalecenia i wytyczne postępowania opracowane przez Krajowy Ośrodek Referencyjny ds. Lekowrażliwości Drobnoustrojów, Narodowy Program Antybiotyków oraz Państwową Inspekcję Sanitarną – powiedziała portalowi Swidnica24.pl Katarzyna Konrad, specjalista ds. Epidemiologii i Higieny SP ZOZ w Świdnicy.
– Pacjenci byli izolowani i kohortowani w wydzielonych salach do czasu ich wypisu ze szpitala (…). Obecnie w szpitalu nie jest hospitalizowany żaden pacjent z bakterią Klebsiella pneumoniae MBL-NDM New-Delhi. Wszystkie przypadki zakażeń i kolonizacji zostały zgłoszone do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej – dodaje przedstawicielka szpitala.
Zakażenia bakterią potocznie nazywaną New Delhi notowane są w Polsce od 2011 roku, a liczba zarażonych nią pacjentów wzrasta. - To niepokojące, zwłaszcza, że ten patogen nie reaguje na antybiotyki – informuje serwis zdrowie.pap.pl
Bakteria New Delhi może żyć na skórze i w przewodzie pokarmowym nosiciela. Jest też wydalana wraz z kałem zarówno osoby chorej, jak i zdrowego nosiciela, u którego nie ma jeszcze objawów. Szczególnie ważne jest więc dbanie o higienę - częste mycie rąk, w tym przed jedzeniem i po wizytach w szpitalu.
fot. archiwum Radia Sudety 24
fot. archiwum Radia Sudety 24
Tagi: