close
Tanie Zaakwaterowanie
userad10
Reklama
userad11
Reklama
userad19
Reklama

Tańsza energia w powiecie świdnickim. Powstał Klaster Świdnicka Energia Odnawialna [FOTO]

  • Aktualności
  • Radio Sudety 24
  • date_range 2021-06-28
  • whatshot 372
Tańsza energia w powiecie świdnickim. Powstał Klaster Świdnicka Energia Odnawialna [FOTO]

24 czerwca 2021 r. został powołany Klaster Świdnicka Energia Odnawialna. Przedsięwzięcie realizowane w powiecie świdnickim ma za zadanie wsparcie zrównoważonego rozwoju lokalnego, współpracę w obszarze środowiska, energii i gospodarki oraz budowanie silnego partnerstwa publiczno – prywatnego.

W spotkaniu założycielskim Klastra Świdnicka Energia Odnawialna wzięli udział przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Świdnicy, spółki Dolnośląska Energia Odnawialna i lokalnych przedsiębiorstw oraz Fundacji KEZO przy Centrum Badawczym Polskiej Akademii Nauk.

Inicjatorem, a także liderem nowego klastra jest powiat świdnicki. Dążenie do efektywnego gospodarowania surowcami i miejscowym potencjałem energetycznym, w postaci tzw. energetyki rozproszonej, ma nie tylko zapewnić poprawę lokalnego bezpieczeństwa energetycznego oraz stabilne dostawy energii, lecz także pozytywnie wpłynąć na jakość powietrza oraz zasoby przyrodnicze tego regionu.

- Powiat świdnicki od lat szuka możliwości korzystania z nowoczesnych i odnawialnych źródeł energii. Od lat inwestujemy w termomodernizację naszych budynków powiatowych. Rok temu Dom Pomocy Społecznej w Jaskulinie wyposażony został w panele fotowoltaiczne. W tym roku kolejne dwa budynki I Liceum Ogólnokształcącego i Zespołu Placówek w Bystrzycy Górnej, zostaną wyposażone w panele fotowoltaiczne. Mamy nadzieję, że jako lider klastra energii uda nam się włączyć do niego jak najwięcej partnerów z terenu Powiatu Świdnickiego. Zielona energia to przyszłość. Chcemy być jej częścią  – mówi starosta świdnicki Piotr Fedorowicz.

Dolnośląska Energia Odnawialna sp. z o.o., koordynator klastra, innowacyjnie podchodzi do inwestycji w OZE. Zdaniem Pawła Łapacza, Prezesa spółki możemy się spodziewać dużych zmian w obszarze energetyki prosumenckiej, do których należy zacząć się przygotowywać już dziś.

- Naszą misją jest holistyczne podejście do tematu zielonej transformacji energetyki w Polsce. Tylko wielopodmiotowe inwestycje w odnawialne źródła energii mają sprawczość w kontekście przejścia na gospodarkę niskoemisyjną. Naszą rolą w Klastrze Świdnicka Energia Odnawialna jest analiza zasobów i potrzeb, predykcja przyszłych zmian zarówno legislacyjnych, jak i technologicznych, a przede wszystkim planowanie optymalnych inwestycji w OZE. Już dziś wiemy, że z początkiem przyszłego roku zostanie usunięty dotychczasowy model prosumenta z ustawy o OZE, dlatego najbardziej opłacalnym rozwiązaniem już dziś jest zrzeszanie się podmiotów i bilansowanie energii pomiędzy nimi. Działania, które podejmujemy spowodują efekt skali, a co za tym idzie: dostęp do czystej energii, jej stabilne dostawy oraz korzystne ceny zarówno na etapie inwestycji jak i eksploatacji – mówi Paweł Łapacz, prezes Dolnośląskiej Energii Odnawialnej.

Fundacja KEZO przy Centrum Badawczym PAN przede wszystkim koncentruje się na badaniach dotyczących energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych oraz jej konwersji. Jej obecność w klasterze zapewni innowacyjne rozwiązania technologiczne i wsparcie merytoryczne w zakresie rozwoju klastra energii.

Fot.: Starostwo Powiatowe w Świdnicy


Tagi: