close
Tanie Zaakwaterowanie
userad10
Reklama
userad11
Reklama
userad19
Reklama

To już 8 lat festiwalu filmowego Spektrum

  • Kultura
  • Radio Sudety 24
  • date_range 2022-09-23
  • whatshot 33
To już 8 lat festiwalu filmowego Spektrum

W dniach 22-29 października do Świdnicy po raz kolejny zawita najlepsze kino z kraju i zagranicy, goście, twórcy filmowi, a sala Świdnickiego Ośrodka Kultury zapełni się po brzegi widzami. Za niespełna miesiąc rusza 8. edycja Festiwalu Filmowego Spektrum.
 
Tegoroczne hasło festiwalu „Stop Watching. Start Seeing / Przestań oglądać. Zobacz” nawiązuje do wspólnej przestrzeni kinowej, w której spotykają się ludzie i dzielą emocjami. - Nic nie zastąpi ciemnej sali kinowej i obecności kilkudziesięciu innych osób, które w tym samym momencie wybuchają śmiechem, ronią łzę, albo zasłaniają oczy – tłumaczy Karolina Sienkiewicz z Wrocławskiej Fundacji Filmowej i dodaje, że to jest właśnie magia kina. Nie ma takiej platformy streamingowej, ekranu telefonu czy telewizora, które zastąpią nam spotkania i odczuwanie kultury z innym człowiekiem. Hasło Stop Watching. Start Seeing ma jeszcze jedno znaczenie - aby ludzie przestali być bierni, wobec tego co dzieje się na świecie. - Nie oglądajmy relacji z wojen jak kolejnych odcinków ekscytującego serialu, a spójrzmy ofiarom tej wojny w oczy i stańmy w ich obronie  – wskazuje organizatorka Festiwalu.
 
W tegorocznym programie festiwalu nie zabraknie znanego już dobrze widzom Konkursu Spektrum, Konkursu Closer, selekcji konkursowej krótkich metraży Okiem Młodych, czy sekcji Oko na dokument. W październiku zobaczymy w Świdnicy m.in. takie filmy, jak „Silent Twins” – anglojęzyczny debiut Agnieszki Smoczyńskiej, który prosto ze światowej premiery w Cannes szturmem zdobył i wygrał Polski Festiwal Filmów Fabularnych w Gdyni; „Blisko” – laureat nagrody Jury w Cannes i drugi pełny metraż Lukasa Dhonta, reżysera nagrodzonego Nagrodą Publiczności 5. edycji Spektrum w 2019 roku za film „Girl”; „W trójkącie” – kolejny nagrodzony Złotą Palmą w Cannes obraz Rubena Östlunda, „Lombard” Łukasza Kowalskiego, dokument który podbił serca widzów i krytyków tegorocznego Millenium Docs Against Gravity zdobywając aż pięć nagród, czy „Pisklaki” Lidii Dudy wyróżnione na włoskim festiwalu w Locarno.
 
Festiwal Filmowy Spektrum jest organizowany przez Świdnicki Ośrodek Kultury i Wrocławską Fundację Filmową oraz finansowany ze środków Miasta i Gminy Świdnica i Budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

Fot.: materiały organizatora


Tagi: