close
Tanie Zaakwaterowanie
userad10
Reklama

U fryzjera w starym stylu [REPORTAŻ]

  • Goście Radia
  • Radio Sudety 24
  • date_range 2020-06-22
  • whatshot 886
U fryzjera w starym stylu [REPORTAŻ]

Marian Teodorczyk ma 92 lata i jest najprawdopodobniej najstarszym fryzjerem w Polsce. Od blisko siedmiu dekad otwiera swój zakład w Strzegomiu, by zadbać o męskie fryzury. Macie ochotę poznać zakład pana Mariana od kuchni?

Reportaż, który mamy dla Państwa powstał na początku 2019 roku, zanim mainstreamowe media opowiedziały historię pana Mariana. Redakcyjny kolega, Leonard Jakuszczonek po powrocie do rozgłośni nie dawał wiary w to, że metryka urodzenia bohatera materiału jest prawdziwa, a to z uwagi na animusz, energię i siłę bohatera. Pamiętam zazdrość, z jaką opowiadał o żywotności pana Teodorczyka.

Dziś do pana Mariana udałem sie osobiście, ponieważ do materiału zabrakło nam zdjęć. Wszedłem do nieco surowego, ale bardzo starannie urządzonego i czystego wnętrza, które zderza za sobą historię i nowoczesność. Wszytko zdaje się być poukładane, łącznie z komunikacją z klientami. - Proszę sobie usiąść i poczekać - z ciepłem w głosie i niezwykłą sympatią rzekł do mnie pan Marian.

Usiadłem, czekałem, obserwowałem i poczułem się, jak w domu. Bez pośpiechu, rozdzwonionych telefonów, nerwowej muzyki w radio. Tak zwyczajnie, a jednak niezwyczajnie, bo zauważyłem różnicę. Pan Marian toczył dialog chyba ze stałym klientem. Rozmawiali o codzienności, ale tak jakość lekko. Tak po ludzku. Zrobiło to na mnie wrażenie w dobie "oszczędności komunikacyjnej".

Kiedy klient wyszedł, zdradziłem cel swojej wizyty i poznałem historię pana Teodorczyka na nowo. Żywą historię, której do teraz nie potrafię objąć wyobraźnią. 92 lata na zdjęciach, w opowieści. Nie mogę przestać o tym myśleć. Niech resztę dopełni materiał Leonarda Jakuszczonka, na który serdecznie zapraszam.

Adrian Pietraszek


Tagi: