close
Tanie Zaakwaterowanie
userad10
Reklama

Unikalne zabytki przekazane do Żarowskiej Izby Historycznej

  • Kultura
  • Radio Sudety 24
  • date_range 2020-09-17
  • whatshot 251
Unikalne zabytki przekazane do Żarowskiej Izby Historycznej

Zabytkowy pałasz pruskiego oficera artylerii, pocisk ołowiany systemu Dreyse oraz naczynie cynowe w formie amforki, odnalezione na terenie Świebodzic, zostały oficjalnie przekazane do Żarowskiej Izby Historycznej. Eksponaty zostały przekazane na podstawie decyzji Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków we Wrocławiu.

– To bardzo cenny zbiór, który dla nas ma wartość historyczną i naukową. Odnaleziony został kawałek historii armii pruskiej na naszych ziemiach – mówi Marek Kowalski, starszy inspektor ds. zabytków z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.

16 września znalezisko przekazali włodarze Świebodzic - Paweł Ozga oraz Tobiasz Wysoczański na ręce burmistrza Żarowa - Leszka Michalaka. Eksponaty będą przechowywane w Żarowskiej Izbie Historycznej do czasu utworzenia w Świebodzicach Izby Regionalnej.

Żarowska Izba Historyczna to najbliżej zlokalizowana Izba na sąsiednim terenie. Oddaliśmy dziś w ręce burmistrza Żarowa cenne znalezisko i jestem pewny, że jest to właściwe miejsce na przechowanie tych unikatowych zabytków. Izba Historyczna w Żarowie to piękny obiekt, mam nadzieję, że w Świebodzicach również niebawem powstanie takie miejsce – tłumaczy Paweł Ozga, burmistrz Świebodzic.

Przypomnijmy, że artefakt w postaci szabli został odnaleziony kilka tygodni wcześniej przez mieszkańca Świebodzic. Następnie znalezisko trafiło do burmistrza Świebodzic, który o fakcie poinformował wałbrzyską Delegaturę Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. Oględziny przedmiotu i kwerenda potwierdziły, że artefakt jest zabytkiem, a dodatkowa weryfikacja miejsca odnalezienia zabytku przyniosła jeszcze dwa odkrycia: pocisk ołowiany do karabinu Dreyse M1849 oraz cynowe naczynie w formie amforki.

Co jeszcze kryje w sobie ziemia dolnośląska, podpowiada tylko wyobraźnia.

Fot. UM w Żarowie


Tagi: