close
Tanie Zaakwaterowanie
userad10
Reklama
userad11
Reklama
userad19
Reklama

Upamiętnili więźniów stalinowskiego obozu pracy w Rusku [AUDIO+FOTO]

  • Aktualności
  • Radio Sudety 24
  • date_range 2023-09-17
  • whatshot 221
Upamiętnili więźniów stalinowskiego obozu pracy w Rusku [AUDIO+FOTO]

Piątkowe sympozjum popularno-naukowe w Jaroszowie oraz niedzielne uroczystości pod obeliskiem w Rusku upamiętniły więźniów stalinowskiego obozu pracy. Oba wydarzenia odbyły się w ramach XX Spotkań Religijno-Patriotycznych. Przypomniały także o 84 rocznicy napaści Armii Czerwonej na Polskę.

W konferencji, która się odbyła się 15 września br. w jaroszowskim Zespole Szkolno-Przedszkolnym, wziął udział mjr Tadeusz Kazimierz Mróz, były więzień obozu w Rusku. W przejmujących słowach opowiedział historię funkcjonowania komunistycznego łagru, istniejącego na terenie gminy Strzegom w latach 1948-1956.

Mjr Tadeusz Kazimierz Mróz wielokrotnie podkreślał, że ceną za walkę o demokratyczną Polskę były surowe wyroki  m.in. w obozie pracy, w Rusku.Niedzielne uroczystości rozpoczęły się od popołudniowej mszy świętej w kościele filialnym p.w. św. Piotra i Pawła w Rusku. Liturgię poprowadzi bp Adam Bałabuch. Następnie uczestnicy przeszli pod obelisk, poświęcony więźniom politycznym obozu pracy. Tam  m.in. przedstawiciele Zarządu Głównego Ruchu Wolnych Demokratów, wiceminister klimatu i środowiska – Ireneusz Zyska, wicemarszałek dolnośląski – Grzegorz Macko, samorządowcy i reprezentanci szkół z gminy Strzegom złożyli wieńce oraz znicze. Wartę przy pomniku pełnili żołnierze z 3. Brygady Radiotechnicznej z Wrocławia.


Tagi: