W 81. rocznicę deportacji na Wschód pamiętajmy o Sybirakach! [FOTO+AUDIO]
![W 81. rocznicę deportacji na Wschód pamiętajmy o Sybirakach! [FOTO+AUDIO]](https://radiosudety24.pl/data/article/c92b5c9c8a0b4ba9b86c690ec750ba5c1.jpg)
Tegoroczne obchody 81. rocznicy wywózki Polaków na Syberię miały wymiar symboliczny. 10 lutego przedstawiciele Koła Związku Sybiraków oraz PSP nr 4 im. Kornela Makuszyńskiego złożyli wieńce i kwiaty pod pomnikiem Bezimiennej Matki Sybiraczki w Strzegomiu.
W latach 1940-41 w czterech masowych deportacjach z terenów Kresów Wschodnich II RP zostało wywiezionych setki tysięcy ludzi, głównie matki z dziećmi, osoby starsze, rodziny katyńskie. Bez wyroku sądu, zerwani w środku nocy, mieli niespełna godzinę, a często i mniej na spakowanie najpotrzebniejszych rzeczy, pozostawienie dorobku całego życia i wyjazd w nieznane.
- W nocy włamali się do nas enkawudziści, zrobili rewizję i dali nam 15 minut na zebranie się. W wielkim strachu wzięliśmy to, co niezbędne dla życia. Jeden z funkcjonariuszy powiedział, żeby wziąć ciepłe rzeczy i coś do jedzenia. Było wtedy bardzo mroźno. Ciężarowym samochodem wywieźli nas na stację, umieścili w bydlęcych wagonach i pociąg ruszył w nieznane – relacjonował Jerzy Orabczuk, prezes Koła Związku Sybiraków w Strzegomiu.
Po prawie miesięcznej podróży w tragicznych warunkach, głodni i schorowani docierali do miejsc zesłań na dalekiej Syberii czy stepach Kazachstanu. Pierwsza deportacja, która miała miejsce w nocy 10 lutego 1940 należała do najtragiczniejszych.
W obchodach 81. rocznicy wywózki Polaków na Syberię uczestniczyli Jerzy Orabczuk – prezes wraz z przedstawicielami Koła Związku Sybiraków w Strzegomiu, Zbigniew Suchyta i Wiesław Witkowski - włodarze Strzegomia, Janina Klonowska - dyrektor, nauczyciele i uczniowie z PSP nr 4 w Strzegomiu.
Zachęcamy do wysłuchania audycji ze wspomnieniami Jerzego Orabczuka, który był naocznym świadkiem tragicznych wydarzeń. Materiał przygotował Leonrad Jakuszczonek:
Zachęcamy do wysłuchania audycji ze wspomnieniami Jerzego Orabczuka, który był naocznym świadkiem tragicznych wydarzeń. Materiał przygotował Leonrad Jakuszczonek:


Tagi: