close
Tanie Zaakwaterowanie
userad10
Reklama

Wieże wodne przy strzegomskiej parowozowni [FOTO]

Wieże wodne przy strzegomskiej parowozowni [FOTO]

Po strzegomskiej parowozowni nie pozostało wiele. Zabudowania są w opłakanym stanie i mogą niebawem przestać istnieć. Uwagę przykuwają dwie charakterystyczne wieże ciśnień, przy których znajdują się pozostałości wachlarza lokomotywowni i warsztatów z kuźnią.

5-cio stanowiskowa lokomotywownia, warsztaty z kuźnią oraz dwie wieże ciśnień wchodzą w skład dawnej parowozowni w Strzegomiu. Był to obiekt pomocniczy, podlegający Jaworzynie Śląskiej, który obsługiwał parowozy kursujące na szlakach bocznych od Magistrali Podsudeckiej oraz bocznice przemysłowe. Po wojnie wyłączono ją z obsługi.

Obecnie w najlepszym stanie zachowały się dwie wieże ciśnień. Jedna pochodzi z 1897 roku, a druga z 1905 roku. Mimo, że w jednej z wież zapadła się konstrukcja dachu, a i na drugiej jest w fatalnym stanie to na szczytach obu obiektów zachowały się ogromne zbiorniki na wodę oraz oryginalne, drewniane schody.

Zbieracze złomu i szabrownicy zdążyli rozebrać niemal wszystko, co można było spieniężyć, jednak mimo to obiekty wyglądają majestatycznie. Odradzamy jednak wchodzenia i zwiedzania pozostałości budynków, ponieważ te należą do prywatnego właściciela i są skrajnie niebezpieczne z uwagi na stan techniczny.
 


Tagi: