close
Tanie Zaakwaterowanie
userad10
Reklama
userad11
Reklama
userad19
Reklama

Żarów: Pozostałości po perełce architektonicznej z Łażan trafią do rejestru zabytków

  • Aktualności
  • Radio Sudety 24
  • date_range 2023-11-21
  • whatshot 883
Żarów: Pozostałości po perełce architektonicznej z Łażan trafią do rejestru zabytków

Miał szkieletową, łukową konstrukcję i był wykonany z żeliwa, jako pierwszy w kontynentalnej Europie. Pod koniec XVIII wieku posadowiono go w Łażanach i stanowił przeprawę nad rzeką Strzegomką. Pod koniec II wojny światowej, zniszczyli go niemieccy saperzy. Mowa o nieistniejącym moście, którego ocalałe części trafią niebawem do rejestru zabytków.
 
Było to możliwe m.in. dzięki uporowi lokalnych samorządowców oraz regionalistów. Zastępca burmistrza Przemysław Sikora oraz archeolog Bogdan Mucha z Żarowskiej Izby Historycznej spotkali się niedawno z dr inż. Przemysławem Jakielem z Politechniki Opolskiej, aby omówić dalsze działania związane z realizacją projektu.

- Gmina Żarów kontynuuje udaną współpracę z Politechniką Opolską w sprawie wpisania ocalałych elementów żelaznego mostu z Łażan do rejestru zabytków ruchomych oraz ich ekspozycji na terenie miasta
– podkreśla Bogdan Mucha.
 
Radości z perspektywy wpisania pozostałości po moście do rejestru zabytków nie kryje zastępca burmistrza Żarowa Przemysław Sikora. - Dla nas i naszych mieszkańców to bardzo ważne, aby tak cenne znalezisko zostało uznane za zabytek (…) – dodaje wiceburmistrz.
 
Teraz pozostaje czekać, aż ocalałe elementy mostu rozpoczną nowe życie, jako muzealne eksponaty i staną się atrakcją dla turystów oraz mieszkańców gminy Żarów.
 
Źródło: gmina Żarów (opr. red.)


Tagi: