close
Tanie Zaakwaterowanie
userad10
Reklama
userad11
Reklama
userad19
Reklama

Zasiłek w przypadku zamknięcia klasy lub grupy przedszkolnej [AUDIO]

  • Aktualności
  • Radio Sudety 24
  • date_range 2021-11-30
  • whatshot 236
Zasiłek w przypadku zamknięcia klasy lub grupy przedszkolnej [AUDIO]

Zgodnie z interpretacją Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej za zamkniecie placówki należy uważać również zamknięcie np. klasy lub grupy przedszkolnej. To z kolei uprawnia rodziców do pozostania z dzieckiem w domu i pobierania zasiłku opiekuńczego.
 
-Wystąpiliśmy do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej o interpretację przepisów i otrzymaliśmy wytyczne, że nie musi dojść do zamknięcia całej szkoły, przedszkola czy żłobka, żeby rodzicowi przysługiwał zasiłek opiekuńczy – mówi Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.
 
Rzeczniczka wyjaśnia, że ta interpretacja dotyczy spraw niezakończonych i nowo wpływających. Datą graniczną jest 24 listopada br.
 
Jeżeli np. w związku z wykryciem koronawirusa u ucznia zostaną zawieszone zajęcia tylko w klasie, do której uczęszcza ten uczeń, zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwał nie tylko rodzicom dzieci, które zostały objęte kwarantanną związaną ze stycznością z osobą zakażoną, ale także rodzicom uczniów zamkniętej klasy, którzy takiej styczności nie mieli, gdyż w tym okresie nie przebywali w szkole (np. z powodu przeziębienia, wyjazdu).

Fot.: Pexels / Gustavo Fring


Tagi: