close
Tanie Zaakwaterowanie
userad56
Reklama
userad57
Reklama
userad58
Reklama
userad59
Reklama

"Wieczór Narodowy" z otwarciem Izby Tradycji Zespołów Ludowych w Kostrzy [AUDIO+FOTO]


Występem sześciu zespołów ludowych, podczas „Wieczoru Narodowego” w Kostrzy, rozpoczął się 29. Międzynarodowy Festiwal Folkloru w Strzegomiu. Wydarzenie było także okazją do otwarcia Izby Tradycji Zespołów Ludowych, będącej mekką lokalnego folkloru.

- 5 sierpnia, po rocznej, przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa, powrócił Międzynarodowy Festiwal Folkloru. Podczas 29. Edycji zaprezentują się wyłącznie polskie zespoły.  – tłumaczy Krzysztof Kalinowski, dyrektor Strzegomskiego Centrum Kultury.

Początek wydarzenia miał miejsce tradycyjnie w Kostrzy, która dała początek festiwalowi. Podczas „Wieczoru Narodowego” na scenie świetlicy wiejskiej pojawiło się sześć zespołów.

- Oprócz występów rodzimych zespołów, takich jak: Kostrzanie, Goczałkowianie i Olszaniacy, podziwialiśmy także grupy, które przyjechały do nas z południowej Polski. – dodaje Krzysztof Kalinowski.

Na scenie pojawili się Mogilanie, którzy od 1984 roku kultywują folklor muzyczny i taneczny z okolic Mogilan. W swoich występach starają się jak najwierniej pokazywać na scenie obrzędy i zwyczaje swojej podkrakowskiej wsi. Nie zabrakło także występu zespołu „Pnioki” i „Śwarne Łojce”, pochodzącego z bratniej Kostrzy w Małopolsce. Oba zespoły kultywują tradycje, śpiewy, tańce, obrzędy, zwyczaje oraz gwarę Lachów Szczyrzyckich.

„Wieczór Narodowy” był także okazją do otwarcia Izby Tradycji Zespołów Ludowych w Kostrzy, jako nowej przestrzeni o charakterze muzealnym w gminie Strzegom. Izba składa się z trzech salek, pełniących m.in. role konferencyjną, wykładową i ekspozycyjną. Znajdują się w nich pamiątki z 45-lecia zespołu Kostrzanie oraz całej działalności zespołów Olszaniacy i Goczałkowianie. Oprócz strojów, fotografii i eksponatów ludowych, można tam znaleźć także egzotyczne pamiątki, które przywozili goście z różnych krańców świata. Projekt został zrealizowany dzięki środkom z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie. Stowarzyszenie Wspierania Kultury w Gminie Strzegom "Akcja" otrzymało na ten cel kwotę 60061,00 zł za pośrednictwem LGD Szlakiem Granitu.

Relacja z wydarzenia w piątek (6.08.) o godzinie 10:15 i 16:15 na antenie Radia Sudety 24 / 101.7 fm.



Tagi: